Kisatuloksia 2011-2015

VH250813

Söndag 29.6.2014 Vasa Hubertus / Regionmästerskap i dressys resultat finns i Kipa(Aluekilpailut/Kouluratsastus/Pohjanmaa/VH).

——

Lördag 21.9.2013 Vasa Hubertus /Regional hopptävling

PRIX DE BRAVE JUMP OY

Luokka 1

Alueluokka Pohjanmaa

80 cm Arv. 367.1 (8+8+2) (Esinepalkinnot/Sakpriser)

Avoin kaikille/Öppen för alla

Maksaneita ilmoittautuneita 23, lähtöjä 21, sijoittuu 6

1 Järvinen Emma, Amedijk’s Ida 4 Wpb, IR, (virheet 0 ja 0) aika: 65,69 ja 28,41

2 Ventelä Sarita, Kuu, JARA, (virheet: 0 ja 0) Aika:53,15 ja 29,78

3 Granlund Tina, Priius, VH (virheet: 0 ja 0) Aika:54,93 ja 31,68

4 Parviainen Thomas, Delagna, NHV (virheet: 0 ja 0) Aika: 65,28 ja 33,36

5 Pajula Sanna, Klockas Ikaros 38 NF, IR (virheet: 0 ja 0) aika: 68,00 ja 35,97

6 Sjöblom Göran, Odi, VH (virheet: 0 ja 0) Aika: 65,56 ja 36,06

7 Raukko Nina, Barrichello, VH (virheet: 0 ja 0) Aika: 68,87 ja 37,78

8 Knip Agneeta, Simson, VH (virheet: 0 ja 0) Aika: 60,01 ja 38,28

9 Sabel Jenny, Goldessa, VAARAT (virheet: 0 ja 0) Aika: 66,49 ja 41,87

10 Autio Anu, Mixaus, VH (virheet: 0 ja 1) Aika: 66,59 ja 45,06

 

11 Sjöblom Isabella, Masha, VH (virheet: 4) Aika: 62,50

12 Haapamäki Elina, Lipra, VH (virheet: 4) Aika: 64,23 13 Niskanen Beeda, Eskada, AR (virheet: 4) Aika: 66,84

14 Pellinen Kira, Smedhults Örjan, LaRat (virheet: 4) Aika: 71,82

15 Korvenkangas Tanja, Lando II, EPUR (virheet: 4) Aika: 72,37

16 Nordström Matilda, Pasadeno, J-PR (virheet: 5) Aika: 74,53

17 Hopeavuori Elina, Hopis, MYRA (virheet: 8) Aika: 57,18

18 Korvenkangas Tanja, Luuraus, EPUR (virheet:20) Aika: 61,81

 

Hylätyt:

19 Kemppi Carola, Centella Gt, VH

19 Nyman Elin Lord Bollinger, J-PR

19 Rajala Janika, Fanny VIII, AR

0 Korvenkangas Tanja, Peppermint, EPUR

0 Lillkung Paulina, Locanda H, VÖRK

 

Luokka 2a

Alueluokka Pohjanmaa

90+100 cm Arv. A.2.0 + A.2.0 (8+8+2)(35,30,25,16,…)

Avoin nuorten hevosten mestaruudesta kilpaileville ratsukoille./Öppen för ekipage som deltar i unghäst mästerskapet.

Maksaneita ilmoittautuneita 8, lähtöjä 8, sijoittuu 2

1 (35)  Karjalainen Tanja, Calhoun Stone, EPUR (virheet:0ja 0) Aika: 69,69 ja 35,69

2 (30) Ranto Eveliina, Eve’s Lazybeat, IR (virheet: 0 ja 0) Aika: 65,76 ja 36,60

3 Hjelt Inka, Cerly, LaRat (virheet: 0 ja 0) Aika: 62,60 ja 38,59

4 Rissanen Tiia, Preeria IV, EPUR (virheet: 0 ja 0) Aika: 59,85 ja 38,72

5 Pajula Sanna, Klockas Ikaros 38 NF, IR (virheet: 0 ja 0) Aika: 69,09 ja 40,98

6 Vehniä Emma, Thief Of Hearts, EPUR (virheet: 0 ja 4) Aika: 62,09 ja 36,58

7 Sorvari Matti, Rancio, EPUR (virheet: 0 ja 4) Aika: 61,90 ja 36,83

8 Knip Agneeta, Simson, VH (virheet: 0 ja 4) Aika: 58,60 ja 59,26

 

 Luokka 2b

Alueluokka Pohjanmaa

90+100 cm Arv. A.2.0 + A.2.0 (8+8+2)(35,30,25,16,…)

Avoin suomen hevosten mestaruudesta kilpaileville ratsukoille./Öppen för ekipage som deltar i finsk häst mästerskapet.

Maksaneita ilmoittautuneita 6, lähtöjä 6, sijoittuu 2

1 (35) Pellikka Maija-Riikka, Sirun Oliver, EPUR (virheet: 0 ja 0) Aika: 73,54 ja 35,50

2 (30) Ventelä Matias, Salliorvokki, JARA (virheet: 0 ja 0) Aika: 68,53 ja 36,97

3 Mäki-Opas Virpi, Shakiira, LehRa (virheet: 0 ja 4) Aika: 72,74 ja 38,16

4 Liimatainen Päivi, Rinkki, IR (virheet: 4 ja 0) Aika:64,44 ja 39,42

5 Hölsömäki Tapani, Ratamestari, KARS (virheet: 0 ja 12) Aika: 79,12 ja 50,06

6 Kalamo Petra, Valmont, VH (virheet: 12 ja ei osallistu) Aika: 74,76 (ei osallistu)

 

Luokka 2c

Alueluokka Pohjanmaa

95+105 cm Arv. A.2.0+A.2.0 (8+8+2)(35,30,25,16,…)

Avoin ponien mestaruudesta kilpaileville ratsukoille./Öppen för ekipage som deltar i ponny mästerskapet.

Maksaneita ilmoittautuneita 10, lähtöjä 9, sijoittuu 3

 

1 (35) Toiviainen Tina, Santa Chanel, FäR (virheet: 0 ja 0) Aika: 50,84 ja 28,26

2 (30) Sjölund Hannah, Little Harry, MYRat (virheet: 0 ja 0) Aika: 62,75 ja 28,44

3 (25) Perkiö Neea, Spice, KSUR (virheet: 0 ja 0) Aika: 66,23 ja 29,63

4 Koivusalo Minttu-Maija, Toby, EPUR (virheet: 0 ja 0) Aika: 70,16 ja 31,68

5 Sjöblom Isabella, Masha, VH (virheet: 0 ja 0) Aika: 68,21 ja 44,08

6 Haikonen Julia, Grenada II, MYRat (virheet: 0 ja 4) Aika: 63,33 ja 30,19

7 Jyllilä Pinja, Zodiac Star, LaRat (virheet: 4 ja 0) Aika: 61,63 ja 34,83

8 Hautakangas Rosa, Mara, LehRa (virheet: 0 ja 4) Aika: 70,17 ja 36,33

9 Häggman Emma, Sky III, J-PR (virheet: 0 ja 4) Aika: 66,08 ja 41,94

10 Mäkitalo Anastasia, Ametüst, MYRat (Ei osallistu)

 

Luokka 3

Alueluokka Pohjanmaa

100 cm Arv. A.2.0 (8+8+2)(40,35,30,25,16,…)

Avoin kaikille/Öppen för alla

Maksaneita ilmoittautuneita 35, lähtöjä 30, sijoittuu 8

 

1 (40) Haikonen Julia, Grenada II, MYRat (virheet: 0 aika: 52,42)

2 (35) Kuivamäki Reetta, Lacarno, EPUR (virheet: 0, aika: 53,59)

3 (30) Hjelt Inka, Cerly, LaRat (virheet: 0, aika: 54,23)

4 (25) Nuottivaara Piia, Pepita IV, EPUR (virheet: 0 , aika: 54,30)

5 (16) Kaupinmäki Emilia, Eclipse Vd Middelstede, LaRat (virheet: 0, aika: 57,09)

6 (16) Järvinen Emma, Amedijk’s Ida 4 Wpb, IR (virheet: 0, aika: 57,99)

7 (16) Kalamo Petra, Carrero, VH (virheet: 0, aika: 59,26)

8 (16) Raatikainen Tarleena, Cedric II, EPUR (virheet: 0, aika: 59,53)

9 Pulkkanen Saana, Vilagro, JARA (virheet: 0, aika: 59,92)

10 Sipiläinen Sani, Cruis King Z, LehRa (virheet: 0, aika: 60,26)

11 Parviainen Thomas, Delagna, NHV (virheet: 0, aika: 61,50)

12 Ranto Eveliina, Eve’s Lazybeat, IR (virheet: 0, aika: 62,17)

13 Sjöblom Göran, Odi, VH (virheet: 0, aika: 63,45)

14 Nyman Edith, Closseau, J-PR (virheet: 0, aika: 63,82)

15 Pulkkanen Saana, Angelica, JARA (virheet: 0, aika: 70,23)

16 Holm Sonja, Calais, MYRA (virheet: 0, aika: 71,49)

17 Haikonen Julia, Harthoeve’s Storm, MYRat (virheet: 4, aika: 54,05)

18 Vehniä Emma, Thief Of Hearts, EPUR (virheet: 4, aika:57,38)

19 Köykkä Miina, Prella, IR (virheet: 4, aika: 57,96)

20 Hautakangas Rosa, Mara, LehRa (virheet: 4, aika: 58,70)

21 Koivunen Tanja, Batida Bim, ÄMR (virheet: 4, aika: 59,02)

22 Granlund Tina, Carando La, VH (virheet: 4, aika: 62,35)

23 Nordström Johanna, Pasadeno, J-PR (virheet: 4, aika: 68,49)

24 Häggman Emma, Sky III, J-PR (virheet: 4, aika: 72,61)

25 Lönnroos Ella-Noora, Parys, VH (virheet: 4, aika: 82,23)

26 Pilke Nina, Valetta, VAARAT (virheet: 8, aika: 79,72)

27 Norrgård Jessica, Paladin Thatch, JTEAM (virheet: 16, aika: 71,96)

Keskeytys:

28 Mäkitalo Anastasia, Ametüst, MYRat

28 Käldström Julia, Loxley, J-PR

Hylätty:

28 Niskanen Beeda, Bienna Dream, AR

0 Tastula Sanna-Kaisa, Riverplate, LaRat

0 Sorvari Matti, Vanilla Sky, EPUR

0 Eklund David, Alien R, PER

0 Ivars Nette, Livonija II, MYRat

0 Sabel Jenny, Goldessa, VAARAT

 

 

Luokka 4

Alueluokka Pohjanmaa

110+115 cm Arv. A.2.0+A.2.0 (8+8+2)(45,40,35,30,25,16,…)

Avoin junioreiden mestaruudesta kilpaileville ratsukoille./Öppen för ekipage som deltar i junior mästerskapet.

Maksaneita ilmoittautuneita 14, lähtöjä 11, sijoittuu 3

 

1 (45) Mattsson Noora, Donna Carrin van’t Aertshof, MYRat (virheet: 0 ja 0) Aika: 71,62 ja 45,03

2 (40) Jykylä Ella, Othello V, ÄMR (virheet: 0 ja 0) Aika: 77,97 ja 46,44

3 (35) Jyllilä Pinja, Stalingrad, LaRat (virheet: 0 ja 0) Aika: 71,41 ja 46,65

4 Sipiläinen Sani, Cruis King Z, LehRa (virheet: 4 ja 0) Aika: 66,40 ja 44,35

5 Nylund Alexandra, Brooklyn Vb, VH (virheet: 0 ja 4) Aika: 69,83 ja 44,50

6 Haikonen Julia, Harthoeve’s Storm, MYRat (virheet: 0 ja 4) Aika: 65,81 ja 45,91

7 Nyman Edith Closseau, J-PR (virheet: 4 ja 4) Aika: 72,60 ja 51,35

8 Niskanen Beeda, Bienna Dream, AR (virheet: 4 ja 4) Aika: 87,59 ja 57,01

9 Lönnroos Ella-Noora, Parys, VH (virheet: 4 ja 8) Aika: 77,63 ja 56,22

10 Köykkä Miina, Prella, IR (virheet: 4 ja 16) Aika: 70,39 ja 50,28

 

11 Holm Sonja, Calais, MYRA (virheet: 4, aika: 71,34 Hylätty)

12 Käldström Julia, Loxley, J-PR (Ei osallistu)

0 Koivusalo Joni, Luna Grande 2684, EPUR

0 Pulkkanen Miisa, Timberland, JARA

 

 Luokka 5

Alueluokka Pohjanmaa

110+cm Arv. A.2.0 (8+8+2)(45,40,35,30,25,16,…)

Avoin kaikille/Öppen för alla

Maksaneita ilmoittautuneita 12, lähtöjä 10, sijoittuu 3

1 (45) Wahls Mia, Chavienne, VH Vaasa (virheet: 0, aika: 62,33)

2 (40) Mäki-Opas Virpi, Orphee de Mazure, LehRa (virheet: 0, aika: 65,25)

3 (35) Kuivamäki Reetta, Lacarno, EPUR (virheet: 0, aika: 68,29)

4 Nuottivaara Piia, Pepita IV, EPUR (virheet: 4, aika: 63,60)

5 Kalamo Petra, Carrero, VH (virheet: 4, aika: 67,61)

6 Koivunen Tanja, Pistaatsia, ÄMR (virheet: 4, aika: 69,60)

7 Pulkkanen Saana, Angelica, JARA (virheet: 4, aika: 77,90)

8 Toiviainen Tina, Santa Chanel, FäR (virheet: 8, aika: 54,77)

9 Raukko Nina, Carlizio, VH (virheet: 8, aika: 62,21)

Keskeyttänyt:

10 Granlund Tina, Carando La, VH

0 Norrgård Jessica, Paladin Thatch, JTEAM

0 Sorvari Matti, Vanilla Sky, EPUR

 

PRIX DE FINTOTO

 Luokka 6

Alueluokka Pohjanmaa

115+120 cm Arv. A.2.0+A.2.0 (8+8+2)(250,150,100,35,30,25,16,…)

Avoin senioreiden mestaruudesta kilpaileville ratsukoille./Öppen för ekipage som deltar i seniormästerskapet.

Maksaneita ilmoittautuneita 8, lähtöjä 8, sijoittuu 2

 

1 (250) Sorvari Matti, Ragnusson, EPUR (virheet: 0 ja 0) Aika: 57,56 ja 37,57

2 (150) Koivusalo Joni, Luna Grande 2684, EPUR (virheet: 0 ja 4) Aika: 61,81 ja 43,50

3 Koivunen Tanja, Pistaatsia, ÄMR (virheet: 4 ja 0) Aika: 61,31 ja 51,97

Hylätty:

4 Myllykangas Sanna, Flair van de Koeboshoeve, MYRat (virheet: 4, aika: 53,98)

5 Sorvari Matti, Zeko’s Pouliche 2479, EPUR (virheet: 9, aika: 70,79)

6 Mäki-Opas Virpi, Orphee de Mazure, LehRa

6 Wahls Mia, Chavienne, VH

6 Hakola Johanna, Aldubon, NHV

Regiontävling i dressyr 20/7 2013

Hubertus20130720

Aluekilpailut esteratsastus ja Powercup-aluekarsinta 26/5 2013

VH26052013

Resultat 2011

Lähtölista / tulokset to 23.4.2015 Estehyppy
Startlista / resultat torsdag 23.4.2015 Hopptävling

1 Luokka / 1 Klass 70 cm

1. Isabella Sjöblom – Masha (VH) 0 virhettä/fel 37,3 s
2. Olivia Sjöblom – Munsboro Granad (VH) 0 virhettä/fel 42,7 s
3. Ella Komsi – Calimero III (MyRat) 4 virhettä/fel 79,2 s
4. Amanda Nygård – De Almenda (VH) 4 virhettä/fel 81,2 s

5. Petra Kalamo – Valmont (VH) 4 virhettä/fel 86,5 s
6. Katja Helena Tuomilehto – Silverleaf’s Poco Pine (VH) 0 virhettä/fel 52,3 s
7. Titti Martonen – Dallidens Wilja Korsholms, disk
8. Kiia Uus-Leponiemi – Carrero VH, disk
9. Alexandra Nylund – Exotic, disk

2 Luokka / 2 Klass 70/80/90cm

1. Isabella Sjöblom – Masha VH (70cm), 0 virhettä/fel 34,9 s (1)
2. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard VH (70cm), 0 virhettä/fel 45,7 s (2)
3. Amanda Nygård – De Almendra VH (80cm), 0 virhettä/fel 70,3 s (3)
4. Jenna Dahlbo – Mramor VH (80cm), disk
5. Emma Karlsson – Frida von Raptus VH (80cm), 4 virhettä/fel 77,4 s (4)
6. Negar Ranjkesh – Dolce Vita de l’Aube (90cm), 8 virhettä/fel 95,6 s (5)

3 Luokka / 3 Klass 80 cm

1. Ella Komsi – Calimero III MYRat, 0 virhettä/fel 45,0 s (1)
2. Emma Karlsson – Frida von Raptus VH, 0 virhettä/fel, 70,4 s (5)
3. Anni Komsi – Dalton VD Stuyver MYRat 0 virhettä/fel 46,9 s (2)
4. Katja Helena Tuomilehto – Silverleaf’s Poco Pine VH , 0 virhettä/fel 55,6 s (4)
5. Kiia Uus-Leponiemi – Carrero VH, 0-4 virhettä/fel, 53,8 s (6)
6. Petra Kalamo – Barrichello VH, 0 virhettä/fel, 48,8 s (3)

4 Luokka / 4 Klass 90cm

1. Anni Komsi – Dalton VD Stuyver MYRat, 4 virhettä/fel 66,5 s (3)
2. Petra Kalamo – Barrichello VH, 0-4 virhettä/fel, 48,2 s (2)
3. Mia Wahls – Chavienne VH, 0 virhettä/fel 46,9 s (1)

Luokka 5 100cm

1. Mia Wahls – Chavienne – VH, disk

Paljon onnea voittajille ja osallistujille hyvistä suorituksista! Vi gratulerar alla vinnaren och deltagaren för ett fint presentation.

—————————–

Tulokset 15.2./ Resultat 15.2

Klass 1 Clear round 60cm:

1. Mia Wahls – Silver leaf´s Poco Pine 0 fel, 70s
1. Emilia Tekoniemi – Filur 0 fel, 63,2s
3. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard 4 fel, 53,8
3. Kajsa Mård – Heimir 4 fel, 81,7

Amanda Nygård – De Almendra diskv.

Klass 2:

1. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard (70cm) 0-0, 62,4/32,8
2. Ida Viitanen – Een Larino (80cm) 0-0, 70,0/32,9
3. Mia Wahls – Chavienne (90cm) 0-0, 58,9/40,1
4. Ida Viitanen – Een Larino (90cm) 0-0, 66,7/45,0
5. Tina Granlund – Dumle (80cm), 0-4, 61,6/41,2
6. Tina Granlund – Dumle (70cm), 0-4, 61,4/45,7
7. Emma Karlsson – Frida von Raptus (90cm), 0-diskv., 59,0
8. Matilda Nordström – Pasadeno (90cm), 4, 58,5
9. Emma Karlsson – Frida von Raptus (80cm), 4, 80,2
10. Kajsa Mård – Heimir (70cm), 4, 87,3

Amanda Nygård – De Almendra (70cm), diskv.
Isabella Sjöblom – Masha (90cm), diskv.

Klass 3:
1. Mia Wahls – Chavienne (100cm), 0-4, 58,0/38,5
2. Isabella Sjöblom – Masha (100cm), 4, 55,2
3. Matilda Nordström – Pasadeno (100cm), 4, 60,1

——–
Resultat 31.1 / Tulokset

Klass 1: Clear round

1. Jenna Dahlbo – Poni (50cm), 0 fel, 62,5
1. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard (60cm), 0 fel, 74,1
1. Agneta Knip – Simson (60cm), 0 fel, 64,3
4. Amanda Nygård – De Almendra (60cm), 8 fel, 57,0
4. Agneta Knip – Simson (50cm), 8 fel, 86,9

Klass 2:

1. Isabella Sjöblom – Masha (80cm), 0-0, 30,88
2. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard (70cm), 0-0, 32,46
3. Petra Kalamo – Valmont (80cm), 0-0, 34,0
4. Isabella Sjöblom – Masha (90cm), 0-8, 57,87
5. Tina Granlund – Hasse (90cm), 4 fel 72,7
6. Milla Routamaa – Nicholai (80cm), 8 fel, 83,1

Amanda Nygård – De Almendra (70cm), diskv.
Milla Routamaa – Nicholai (70cm), diskv.
Mia Wahls – Chavienne (90cm), diskv.

Klass 3:

1. Tina Granlund – Hasse (100cm), 4 fel, 68,9
2. Matilda Nordström – Pasadeno (100cm), 8 fel, 67,7

Mia Wahls – Chavienne (100cm), diskv.

Resultat 18.1.

Klass 1: Clear round

1. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard (60cm) 0 fel, 59,44
1. Petra Kalamo – Siena (60cm) 0 fel, 105,13?
3. Amanda Nygård – De Almendra (60cm) 4 fel, 67,21
4. Emma Mestari – Simson (30-40cm) avbröt

Klass 2:

1. Petra Kalamo – Valmont (70cm) 0-0, 40,87
2. Olivia Sjöblom – Munsboro Granard (70cm) 0-0, 44,62
3. Charlotte Kvist – Carrero (80cm) 0-8, 106,43
4. Isabella Sjöblom – Masha (90cm) 4, 59,43
5. Milla Routamaa – Nicholai (80cm) 4, 64,41
6. Amanda Nygård – De Almendra (70cm) 8, 62,16
7. Milla Routamaa – Nicholai (70cm), diskv.

Klass 3:

1. Matilda Nordström – Pasadeno (100cm) 4, 59,68
2. Isabella Sjöblom – Masha (100cm) 4, 111,60

————-
Resultat klubbhopptävling / Tuloksia seuraestekilpailu 27.12.2014:

KLASS / LUOKKA 1 50/60cm (A.1.0)
1. Kajsa Mård & Heimir – 50cm (0 / 57,8 s.)
1. Emilia Tekoniemi & Filur – 60cm (0 / 45,4 s.)
1. Anna-Kaisa Hiivanainen & Sunny – 60cm (0 / 51,8 s.)
1. Kajsa Mård & Heimir – 60cm (0 / 59,0 s.)

KLASS / LUOKKA 2 70/80cm (367.1)
1. Isabella Sjöblom & Munsboro Granard – 70cm (0+0 / 45,9 + 35,7 s.)
2. Isabella Sjöblom & Munsboro Granard – 80cm (0+0 / 49,7 + 38,4 s.)
3. Jenna Dahlbo & Mramor – 70cm (0+0 / ? + 39,2)
Emilia Tekoniemi & Filur – 70cm (disk/hyl)
Anna-Kaisa Hiivanainen & Sunny – 80cm (avbr/kesk)

KLASS / LUOKKA 3 90/100cm (367.1)
1. Isabella Sjöblom & Masha – 100cm (0+12 / 42,7 + 41,2 s.)
2. Isabella Sjöblom & Masha – 90cm (4 / 110,4 s.)

Tack till alla deltagare och medarrangörer för hjälp med arrangemangena. Info om nästa tävling kommer bl.a. på denna sida.

Kiitos ratsastajille ja paikalla olevalle järjestäjäjoukolle avusta. Tietoa seuraavista kisoista tulee mm. tälle sivulle.

——————
LUCIA JUMPING resultat / tuloksia:

KLASS / LUOKKA 1 50-60cm A.1.0

1. Emilia Tekoniemi & Filur (0 / 52,8 s.)
1. Olivia Sjöblom & Munsboro Granard (0 / 58,7 s.)
1. Alexandra Nylund & Exotic (0 / 54,9 s.)

KLASS / LUOKKA 2 70-80cm A 1.0

1. Isabella Sjöblom & Munsboro Granard – 70cm (0 / 49,6 s.)
1. Milla Routamaa & Nicholai – 70 cm (0 / 57,1 s.)
1. Milla Routamaa & Nicholai – 80 cm (0 / 51,5 s.)
4. Emilia Tekoniemi & Filur – 70 cm (4 / 62,6 s.)
4. Alexandra Nylund & Exotic – 70 cm (4 / 58,0 s.)
4. Ida Viitanen & Een Larino – 80 cm (4 – 75,4 s.)
Jenna Dahlbo & Mramor – 80cm (disk/hyl)
Kiia Uus-Leponiemi & Carrero – 80cm (disk/hyl)

KLASS / LUOKKA 3 90cm–> (367.1)

1. Isabella Sjöblom & Masha – 90cm (0+0 / 49,0+33,1 s.)
2. Tina Granlund & Carando La – 90cm (0+0 / 60,1+37,1 s.)
3. Isabella Sjöblom & Masha – 100cm (0+4 / 48,2+33,0 s.)
4. Matilda Nordström-Pasadeno – 90cm (0+disk/hyl / 48,6 s./-)
5. Tina Granlund & Carando La – 100cm (4 / 49,7 s.)
6. Ida Viitanen & Een Larino – 90cm (4 – 88,6 s.)
Alexandra Nylund & Brooklyn – 90cm (disk/hyl)
Alexandra Nylund & Brooklyn – 100cm (disk/hyl)
Mia Wahls & Chavienne – 110cm (disk/hyl)

———
Resultat 22.4.2014

Varmt tack till alla medarbetare och deltagare samt varma gratulationer till alla vinnare och alla som placerade sig 🙂

Klass 1: Lätt C:1 2000 Power Cup kval
1. Negar Ranjkesh – ”Ryllis” 129p, 64,5%
2. Juulia Dahlbo – Lafitte R 123,5p, 61,75%
3. Isabella Sjöblom – Munsboro Granard 120p, 60%
4. Ida Holm – Bisidaza 117,5p, 58,75%
5. Emma Karlsson – Frida Von Raptus 115,5p, 57,5%

Klass 3: 70/80/90 cm Power Cup kval
1. Isabella Sjöblom – Munsboro Granard 0-0 44,59/33,10
2. Juulia Dahlbo – Lafitte R 0-0 61,24/45,28
3. Negar Ranjkesh – ”Ryllis” 0-? 65,74/55,25
4. Emma Karlsson – Frida Von Raptus 4 fel 57,09
5. Ida Holm – Bisidaza 4 fel 61,74

Sammanlagt resultat i Power Cupen:
1. Negar Ranjkesh – ”Ryllis” 4 poäng
2. Juulia Dahlbo – Lafitte R 4 poäng
3. Isabella Sjöblom – Munsboro Granard 4 poäng
4. Ida Holm – Bisidaza 9 poäng
5. Emma Karlsson – Frida Von Raptus 9 poäng

De fyra främsta kvalificerar sig för regionkvalet. Emma är på reservplats ifall något ekipage inte har möjlighet att delta i regionkvalet.

Klass 2: 60-70cm
1. Tina Granlund – Hilton 0-0 60,71/48,47
2. Jenna Dahlbo – Lafitte R 0-0 68,85/48,97
3. Alexandra Nylund – Exotic 4 fel 61,53

Klass 4: 80cm eller högre
1. Petra Kalamo – Valmont 80-90cm 0-? 59,87/45,04
2. Jennie Nieminen – Drostdys Bajar 90cm 8 fel 67,33
3. Jennie Nieminen – Drostdys Bajar 80cm 8 fel 68,07

Övningstävling i dressyr 6.4.2014
Varmt tack till alla medarbetare och deltagare samt varma gratulationer till alla vinnare och alla som placerade sig.

Luokka 1 Helppo C tutustumisluokan kouluohjelma:

I. Negar Rankesh – Amaris VH 118p 65.5%
II. Nina Westerlund – Hemmingway Korsholms Sportryttare 114p 63.33%
III. Juulia Dahlbo – Dakota VH 112,5p 62.5%

4. Carina Kemppi – Darcya VH 111,5p 61.9%
5. Isabella Sjöblom – Monsboro Granard VH 110,5p 61.40%
6. Alexandra Nylund – Exotic VH 109p 60.55%
7. Iida Viitanen – Een Larino VH 106,5p 59.17%
8. Netta Langen – Christof VH 105,5p 58,6%
9. Jaana Järvinen – Lippi VH 94,5p 52,5p

Luokka 2 Helppo B:0

I. Anna-Karin Åkers – Maestro III VH 160p 64.00%
II.. Helena Välimäki – Lafitte R VH 159p 63.6%

3. Petra Kalamo – Valmont VH 157p 62.80%
4. Sanna Koskiluhta – Babette VH 146,5p 58,6%
5. Gunilla Sjöblom – Odi VH 146p 58.40%
6. Tina Granlund – Lillon VH 144 57.60%
7. Martta Palola – Klockas Denethor Korsholms Sportryttare 135 54.00%

Luokka 3a) Vaativa B:0

I. Sophia Backlund – Hilton III Korsholms Sportryttare 133,5p 66.75%

2. Johanna Nordström – Pasadeno VH 125p 62.50%
3. Anniina Sarkkila – Källbackas Figaro 111p 55.50%
4. Alexandra Nylund – Klockas Denethor VH 108,5p 54,25%

Luokka 3b) Intermediaite 1 2009

1. Sophia Backlund – Zerleone Korsholms Sportryttare 247p 65.00%
2. Hanna Kalliola – Dancing Girl II Korsholms Sportryttare 236p 62.11%

Luokka 3c) FEI Nuorten ratsastajien henkilökohtainen ohjelma

1. Nina Westerlund – His Royalty M Korsholms Sportryttare 251,5p 66.18%


VH POWER CUP 16.5.2013

TULOKSET POWER CUP-KVAALIT

1.Petra Kalamo – Valmont VH 66,5% / 0-0 44.19s
2.Juulia Dahlbo – Maestro VH 61,75% / 4vp 69.72s
3.Isabella Sjöblom – Masha VH 58,25% / 4vp 73.16s
4.Jenna Dahlbo – Lolo VH 57,75% / 4vp 87.34s

HELPPO C:1

1.Petra Kalamo – Valmont VH 133p 66,5%
2.JuuliaDahlbo – Maestro VH 123,5p 61,75%
3.Isabella Sjöblom – Masha VH 116,5p 58,25%
4.Jenna Dahlbo – Lolo VH 115,5p 57,75%

Luokan ulkopuolisena
Camilla Priz – Laxton TEHO 120p 60,00%

TULOKSET ESTELUOKISTA:

1.Tina Granlund – Arttu VH 0-0 34.68 (90cm)
2.Ella Lönnroos – Parys VH 0-0 42.13 (90cm)
3.Isabella Sjöblom – Masha VH 0-0 43.47 (70cm)
4.Petra Kalamo – Valmont VH 0-0 44.19 (90cm)
5.Anna Söderman – Ricardo VH 0-0 45.00 (80cm)

6.Annika Ulfvens – Lolo VH 0-0 46.18 (110cm)
7.Ella Lönnroos – Parys VH 0-0 46.56 (100cm)
8.Anna Harkkila – Alisone VH 0-0 53.81 (70cm)
9.Tina Granlund – Arttu VH 0-hyl (100cm)
10.Camilla Priz – Laxton Teho 4vp 52.40 (90cm)
11.Camilla Priz – Laxton Teho 4vp 68.41 (80cm)
12.Tina Granlund – Odi VH 4vp 68.59 (110cm)
13.Juulia Dahlbo – Maestro VH 4vp 69.72 (90cm)
14.Isabella Sjöblom – Masha VH 4vp 73.16 (85cm)
15.Tina Granlund – Carando La VH 4vp 77.59 (90cm)
16.Jenna Dahlbo – Lolo VH 4vp 87.34 (90cm)
17.Göran Sjöblom – Odi VH 4vp 93.94 (90cm)

Tina Granlund – Carando La VH hyl (100cm)
Emma Karlsson – Heimir VH hyl (70cm)

Vaasan Hubertuksen 10.3.2013 harjoituskoulukilpailuiden tulokset:

Luokka 1, KN Special 2009:
16 lähtöä, 4 sijoittui. Tuomari: Väyrynen Jenny

I. Kanto Leena – Lemose Wäst, IR 174p 69,6%
II. Kemppi Carina – Heaven in black, VH, 161p 64,4%
III. Kostet Sanna – Voore Aurum, Korsholms Sportryttare, 158p 63,2%
IV. Sarajärvi Tuula – Toteemi, LaRat, 154p 61,6%
5. Pajula Maija – Pinjari, IR, 153p 61,2%
6. Sjöblom Gunilla – Cinderella VI, VH, 151p 60,4%
6. Åkers Anna-Karin – Maestro, VH, 151p 60,4%
6. Granlund Tina – Archibald, VH, 151p 60,4%
9. Granlund Tina – Carando La, VH, 150p 60%
10. Fogelberg Kia – Brioni, VaaRat, 149p 59,6%
11. Söderholm Tove – Lumina, Korsholms Sportryttare, 148p 59,2%
12. Harjupatana Hanna – My Marmelade, K-GR, 142p 56,8%
13.Sjöblom Isabella – Masha, VH, 141p 56,4%
14. Järvinen Jaana – Liptona III,VH, 140p 56%
15.Romar Maria – Vinkelina, VH, 136p 54,4%
16. Kiviranta Eveliina – Eno-Matti, IsRat, 130p 52%

Luokka 2, Helppo A:2 2009
21 lähtöä, 5 sijoittuu. Tuomari: Laitinen Teija
I. Backlund Sophia – Hilton III, Korsholms Sportryttare, 194,5p 67,07%
II. Väyrynen Jenny – Fontzie Eagle, VH, 193p 66,55%
III. Björndahl Elin – Derecho, K-GR, 188p 64,83%
IV. Jokinen Emma – Ahon-Huijari, Korsholms Sportryttare, 187,5p 64,66%
V. Kanto Leena – Lemose Wäst, IR, 184,5p 63,62%
6. Pajula Maija – Tosca, IR, 183,5 63,27%
7. Brand Tiina – Wyclef Jones, VH, 180p 62,07%
8.Kaakinen Leea – Barichello, VH, 179p 61,72%
9. Pajula Sanna – Pinjari, IR, 175p 60,34%
10. Kolehmainen Jannika – Honey Moon, VH, 174,5p 60,17%
11. Pajula Sanna – Tosca, IR, 173,5p 59,83%
12. Rajamäki Tiina – Töminä-Tommi, LaRat, 173p 59,66%
13. Kiikka Anne – Iris D’Sier, MyRa, 170,5p 58,79%
14. Nikkanen Luukas – Arax, K-PH, 169p 58,28%
15. Jaskari Paula – Mac Donald, Korsholms Sportryttare, 162p 55,88%
16. Harjupatana Hanna – My Marmelade, K-GR, 154,5p 53,28%
17. Väyrynen Jenny –Dame Dadadium-R, VH, 153p 52,76%
18. Ulfvens Annika –Lolo, VH, 142,5p 49,14%
19. Renko Kati –Sancrosanct, Kauhavan Ratsastusseura, 139,5p 48,10%
20. Välimäki Helena – Viljo, VH, 135p 46,55%
21. Jaskari Minna-Maarit, St Lexie, Korsholms Sportryttare, 130,5p 45%

Luokka 3, valinnainen ohjelma
Tuomari: Björndahl Elin
Vaativa B:0 2009:
Nordström Johanna – Pasadeno, J-PR 133,5p 66,75%
Brandt Tiina – Wyclef Jones, VH, 126p 63%
Nikkanen Alex – Donnerschlag, K-PH, 126p 63%
Renko Ella – Star of Happy, Kauhavan ratsastusseura, 105p 52,5%

Prix St Georges 2009:
Jokinen Emma – Donna Siona, Korsholms Sportryttare, 272p 71,58%
Backlund Sophia – Zerleone, Korsholms Sportryttare, 257p 67,63%
Vaativa A:1
Kaakinen Leea – Pik Donnerhall,VH 287,5p 70,12%

 

Resultat → 2013-02-09